Výkup a prodej zlata

Chcete nové zlaté naušnice, ale ceny ve zlatnictví se vám zdají příliš vysoké? Zdědili jste zlatý prsten po prababičce, ale raději byste místo něj řetízek nebo peníze? Hledáte prostě, kde prodat zlato?

V našich zastavárnách máte možnost nejen své zlato prodat za nejlepší cenu, ale i koupit. Máme velký výběr prstenů, řetížků, naušnic, přívěšků... Dokonce u nás koupíte i šperky z bílého zlata nebo s drahými kameny.

A pokud nechcete zlato, které už někdo před vámi používal, máte u nás možnost koupit šperky nové.

Nyní můžete nakupovat zlato i z pohodlí domova! Spustili jsme pro vás eshopy olomoucké i prostějovské prodejny, kde najdete výběr ze sortimentu našich poboček

Výkupní a zástavní cena zlata 14k (585/1000)

Co ovlivňuje výkupní cenu zlata?

Výkupní cena zlata je velmi pohyblivá a ovlivňovaná mnoha faktory. Jeho hodnota je určena burzou a uvádí se v jednotce dolar za trojskou unci (USD/oz), kdy se jedna unce rovná 31,1 g. Pro výpočet ceny je tak potřeba hodnotu přepočítat nejen na gramy, ale i na české koruny. Tím získáme hodnotu ryzího, 24karátového zlata.

Jelikož je ryzí zlato velmi měkké, ve většině případů se do šperků přidávají další kovy, které snižují jeho ryzost. Nejčastěji se vyskytují šperky ze 14karatového, popřípadě 18karatového zlata.

Kromě přepočtu na karáty se objevuje i přepočet na dílky, kdy se 14karátové zlato rovná 585/1000 a 18karátové 750/1000. Tyto hodnoty občas najdete i přímo vyryté na špercích.

Nabízená cena v našich zastavárnách je tedy za 14karátové zlato nebo-li 585. Pokud donesete zlato s nižší či vyšší ryzostí, je výsledná cena úměrně přepočítaná.

Jak se pozná rozdíl mezi 14karátovým a 18karátovým zlatem?

Nejjednoduším způsobem jak poznat rozdíl, je díky puncovní značce, která na každém u nás prodávaném šperku musí být vyrytá. Toutu značkou šperky označují pouze na Puncovních úřadech, kde ověří ryzost pomocí speciálních spektrometrů.

Puncovní značka moderního šperku puncovaného v ČR může mít dvě podoby:

punc 14k zlato 14k (585)

punc 18k zlato 18k (750)

Popřípadě se může vyskytnout punc jiného státu z EU, který je u nás také platný. Často jsou to punci například z Polska a Maďarska:

punc polsko zlato Polský punc

punc madarsko zlato Maďarský punc

A jak vůbec poznáte, že se jedná o zlato?

Pokud na šperku žádná puncovní značka není, nemusí to automaticky znamenat, že se nejedná o zlato. Potom se ryzost dá určit například na prubířském kameni (zvaným též buližník). Kouskem zlata se několikrát přejede po kameni, díky čemuž na něm zůstane malá zlatá šmouha. Následně se použije kyselina na určování zlata. Jakýkoliv jiný kov totiž kyselina rozpustí. Zůstane-li tedy zlatá šmouha na kameni, jedná se o zlato. Pro určení ryzosti pak existují kyseliny různého složení.